Puitmaja vs kivimaja

 

  • Kas valida majale puit või kivikonstruktsioon?
  • Millised on puitmaja või kivimaja eelised?
  • Kui energiatõhusad on puitmajad?

Tooksime oma kogemuse põhjal välja puitmaja eelised kivimaja ees.

Näidisobjektiks on võetud pooleteistkordne 130m2-ne lõppviimistletud ja energiasäästlik maja, mille välisseina konstruktsiooni U-arv ehk soojusjuhtivus on 0,19 ning kõik muud tingimused on võrdsed.

Puitmaja

Näitaja Selgitus Puitmaja Kivimaja
Vundamendi maksumus Vundamendi ehituse maksumus sõltub suuresti maja konstruktsioonide raskusest ja välisseinte paksusest. Soodsam kui kivimajal Kuni 10% kallim kui puitmajal, sest kivimaja seinakonstruktsioonid on oluliselt raskemad ja paksemad.
Majakarbi püstitusaeg (v.a vundament) Ehituse kiirusest platsil sõltub suuresti ehituse eelarve. Mida aeglasem ehitus seda suuremad kulud (elekter, vesi, prügi, valve, projektijuhtimine, kulud ehitusjärelevalvele, panga intressid, üürikorter). 1 nädal min 8-10 nädalat
Elektri-, vee- ja muude kommunikatsioonide paigaldamine Tasulisi lisatöid ei vaja Vajab tasulisi lisatöid kivisse freesimiste ja puurimiste näol
Viimistluse võimalused Kas välisviimistluse võimaluste osas on erinevusi (krohv, kivi, laudis)? Sobivad kõik levinud viimistlus-võimalused Sobivad kõik levinud viimistlus-võimalused
Siseviimistluse hind Tasanduskihte ei vaja Seina ebatasasuste tõttu vajab lisakihiks tasanduskrohvi. 10€ ühe seina m2 kohta kallim
U-arvuga 0,19 seinte paksus Kui maja ehitusalune pind on piiratud, muutub oluliseks seinte paksus. Mida paksemad seinad seda vähem elamispinda. 26 cm ca 10 cm paksemad kui puitmaja seinad
Seinte paksuse näide: 10x15m pinnaga maja puhul, kui välisseinte paksus erineb juba 10 cm, siis elamispinna võit ühe korruse kohta on puitmaja juures 5m2, mis on sisuliselt üks suur panipaik.
Võtmed kätte maja lõpphind Aluseks on võetud, et mõlema konstruktsiooniga maja soojajuhtivus ja õhupidavus on identsed. Suurusjärgus 10% soodsam kui kivimaja Suurusjärgus 10% kallim kui puitmaja

Energiatõhus puitmaja

Üks olulisemaid puitmaja eeliseid on tervislik elukeskkond. Allergiad ja muud tervisevaevused on tänapäeval järjest suurenev probleem, mistõttu eluruumide tervislik sisekliima on seda olulisem.

Lisaks traditsioonilisele palkmajale saab ehitada puitmaja ka hästi soojapidava ja „hingava“ puitkarkass majana, millel soojustuseks ökoloogiline ja tervisesõbralik puitkiudvill.

Arhitektuuriliste lahenduste poolest on puitkarkassmajal mõnevõrra suuremad teostusvõimalused kui palkmajal – lisaks traditsionaalsele välimusele saab majale anda ka modernse välimuse kasutades näiteks suuri klaaspindasid, maast-laeni aknaid või täielikult avanevad klaasseinad.

Nagu palkmajalgi on ka Timbeco puitmaja ökomaja sein „hingav“ , mis saavutatakse konstruktsioonis kasutatava spetsiaalsele õhu- ja aurutõkkesüsteemi abil (armeeritud ehituspaber koos tihendusteipidega avatäidetele ja nurga liidestele ning loodusliku lateksi põhine liim paberi servade kinnitamiseks betoonile ja puidule), mis tagab niiskusliikuvuse, kuid on samas õhutihe.

Aastaaegadel, mil niiskustase on kõige kõrgem, imavad ThermoLog seinad analoogselt palkseinaga endasse niiskuse nii väljast kui ka seestpoolt. Talvel aga suudavad seinad juhtida kogutud niiskuse tagasi hoonesse. Materjali hügroskoopsus võimaldab siduda õhust üleliigse niiskuse ja puuduse korral selle sinna tagasi juhtida. Kui hoone on ehitatud materjalidest, mis ei eralda vajadusel niiskust, või kui seinad on kaetud kilekattega, põhjustab kuiv õhk majaelanikele ebamugavustunnet, eelkõige neile, kel esineb allergiat.

Ökoloogilised soojustusmaterjalid

Kasutatavad soojustusmaterjalid, nagu looduslik puitkiudvill ja soonühendusega puitkiud tuuletõke, on sertifitseeritud rahvusvahelise ehitusbioloogia instituudi „NaturePlus” poolt, mis kinnitab nende kõrget kvaliteeti, ökoloogilisust ning looduse- ja tervisesõbralikkust. Seetõttu sobivad need hästi ka allergikutele ja astmaatikutele. Maja sisemise vooderdusena saab samuti valida ökoloogiliste materjalide puidu ja loodusliku kipskiudplaadi vahel.

Ideaalse puitmaja sisekliima juurde kuulub ka stabiilne õhuniiskus. Eesti standard näeb ette hoonete õhuniiskuse 40-60% vahel. Selleks, et stabiilsust saavutada on vaja kasutada puitmaja seina konstruktsioonides materjale, mis suudaksid niiskust siduda. ThermoLog ökomajades kasutatav puitkiudvill suudab niiskust siduda 20%(10 L/m3) mahukaalust, mis on ülihea tulemus võrrelduna näiteks mineraalvilla sama näitajaga 2%(ca. 0,2 L/m3) mahukaalust.

Puitkiud soojustus hoiab talvel hästi sooja tänu suurele soojusmahtuvusele ning palaval suvepäeval tagab hea jaheda sisekliima, kuna suudab hoida liigse palavuse terve päeva (10-12 tundi) siseruumidest eemal. Temperatuuri jahenemisel vabastab puitkiudsoojustus päeva jooksul salvestatud soojuse ning tagab sellega stabiilse sisekliima ööpäevaringselt. Õhu- ja aurutõkke paber kaitseb talvel konstruktsioone niiskumise eest, suvel aga laseb konstruktsioonidesse sattunud niiskusel kuivada.

Kontrollimatu õhuliikumisega puitmaja konstruktsioonis kaasneb ka niiskuse liikumine. Lisaks ülisuurele soojakaole seinakonstruktsioon märgub ning tagajärjeks on kahjustused: hallitusseened, mädanikud vms. Siseõhus lendlevad hallitusseente eosed on väga kahjulikud inimese tervisele. Niiskusest põhjustatud kahjustuste vältimiseks peab kasutama varieeruva niiskustakistusega auru- ja õhutõkkeid. Konstruktsiooni kuivamisvõime peab olema alati suurem kui eeldatav niiskuskoormus

Tänu hoolikale materjalide valikule, nende koosseisule ja paigutusele konstruktsioonis, on ThermoLog seina soojajuhtivusteguri U-väärtus on ainult 0,19 W/m2K.

Puitmaja hea soojapidavuse tagavad:

  • puitkiudsoojustus, mis on soojusmahtuvuse poolest näit. mineraalvillast kaks korda suurem
  • piisavalt paks kahe ristiasetseva soojustuskihiga, külmasildadeta konstruktsioon
  • ilmastiku ja tuulekindel vuugivaba soonühendusega puitkiud tuuletõkkeplaat
  • liigse niiskuse seina sattumist takistav spetsiaalne armeeritud ehituspaber koos tihendusteipidega (märg vill ei pea sooja)

Timbeco ökoloogiliselt ehitatud puitmajad sooja- ja õhupidavus aitavad kokku hoida küttekuludelt, säästa keskkonda ning tagada kodu hea sisekliima.

Võrreldes tavaliste pakett või palkmajadega, kus siseseinad on üldjuhul jäigalt paigas ja kandvateks elementideks, pakuvad ThermoLog ökomajad rohkem valikuvõimalusi. Kandeseinad on ainult välisseinad ning mittekandvaid siseseinu saab ehituse käigus vastavalt soovidele muuta. Majaomanikule annab see võimaluse kohandada ruumilahendus endale veelgi meele- pärasemaks.

Thermolog ökomaja välisilme

ThermoLog ökomajad on isikupärased ja omanäolised ning need saab ehitada kliendile sobivasse elukeskkonda. Soovi korral saab maja välisilme klient ise kujundada vastavalt keskkonnale ja maitse eelistustele. Maja välisvooderdusena on võimalus lisaks traditsioonilisele puitvoodrile kasutada ka krohvitud seinapinda, kivivoodrit, fassaadivineeri või neid omavahel puiduga kombineerida.

ThermoLog ökomajadel saab kasutada nii klassikalist täiskivivoodrit kui ka alternatiivina dekoratiivset kivivoodrit.

Kivivoodriga ThermoLog öko puitmaja sobib hästi tervisliku kodulahendusena inimesele, kelle maitse-eelistuseks on kivimaja välimusega kodu. Samuti sobib selline lahendus asulatesse/piirkondadesse, kus detailplaneeringuga soositakse kivimaja välimusega elamuid.

Puitvoodrit kasutades saab maja nurkade kattena valida kattelauad, või massiivsest 165 mm liimpalgist palgiristid, kui on soov saada palkmaja välimust.