Tüüpne arhitektuur

 

Tüüpne arhitektuurne lahendus tähendab sisuliselt seda, et majatootja või ehitaja on välja töötanud rida tüüpseid maja projekte.

Majatootja teostatud arhitektuuri tüüplahendustes on arhitektid ja projekteerijad koostööna välja töötanud arhitektuuri, mis näeb hea välja ja mida oleks soodne ka ehitada. Ehk siis sisuliselt mõeldakse tehasemajade tüüpsetes majaprojektides ka konstruktiivsetele sõlmlahendustele. Vaid arhitektuuri tegev arhitekt sellele reeglina tähelepanu ei pööra, sest arhitektil tavaliselt puudub ülevaade ühe või teise ehituslahenduse maksumusest.

Tüüplahenduse eelised

Oluline tüüpse majaprojekti eelis on ka see, et tüüplahenduste kaudu on maja soetamise protsess kliendi jaoks oluliselt lühem, isegi tüüplahenduse muutmise korral. Tüüpse arhitektuurse lahenduse järgi maja ehitamine on reeglina soodsam, kui eriprojekti järgi, sest arhitektuurile on tehnilised sõlmlahendused majatootja poolt juba välja töötatud.

Reeglina on majatootjatel teatud tüüpse arhitektuuriga majade kohta ka teostatud maju näidata, mis annab kliendile selge ülevaate tulevasest majast.

Tüüplahenduse puudused

Tüüpse arhitektuurse lahenduse suurim puudus on piiratud muutmise võimalus.

Reeglina soovib klient teha tüüpses arhitektuuris muudatusi, kuid iga pisemgi kandekonstruktsiooni muudatus võib tähendada kogu maja tehniliste sõlmlahenduste uut väljatöötamist. Mis omakorda tähendab, et hinnavõitu ei ole ning tegelikult teostatakse individuaalne arhitektuurne lahendus.

Vaata Timbeco tüüpseid arhitektuurilahendusi – Timbeco maja projektid ->